چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن چیست ؟

کلمه سابلیمیشن ( Sublimation ) بمعنای تصعید می باشد و همانطور که می دانید تصعید در علم شیمی بمعنای تغییر حالت ماده از حالت جامد به حالت گاز می باشد .

در فرایند چاپ سابلیمیشن ، عملیات چاپ با استفاده از جوهر بر روی کاغذی بنام کاغذ سابلیمیشن ، صورت می گیرد . با توجه به اینکه عملیات چاپ بر روی چه نوع پارچه ای انجام خواهد شد ، جنس و ضخامت کاغذ سابلیمیشن که استفاده می شود و همچنین میزان مصرف مرکب متفاوت خواهد بود ، بطور مثال میزان مرکب استفاده شده برای چاپ روسری ، با میزان مرکب استفاده شده برای چاپ تابلو فرش بسیار متفاوت خواهد بود .

مراحل چاپ پارچه :

بعد از اینکه عملیات چاپ بر روی کاغذ سابلیمیشن انجام شد ، بایستی کاغذ سابلیمیشن با پارچه ای که می خواهیم طرح بر روی آن منتقل شود ، فیت شود ، بدین منظور از پارچه ای استفاده می شود که حداقل 60 درصد الیاف آن پلی استر است .

طرح چاپ شده بر روی کاغذ سابلیمیشن ، توسط گرما و فشار از روی کاغذ سابلیمیشن به روی پارچه منتقل می شود . این عملیات انتقال طرح از روی کاغذ سابلیمیشن ، توسط دستگاهی بنام کلندر ( پرس حرارتی ) صورت می گیرد.

برای اینکه عملیات انتقال از روی کاغذ سابلیمیشن به روی پارچه صورت بگیرد ، بنا به جنس پارچه های مختلف به گرمای مابین 180 تا 210 درجه نیاز خواهیم داشت  تا رنگدانه های جوهری که بر روی کاغذ سابلیمیشن قرار دارند به بخار تبدیل شده و سپس همزمان رنگدانه ها به روی الیاف پارچه منتقل شوند که نهایتا منجر به عملیات انتقال طرح از روی کاغذ به روی پارچه می شود.

در ویدئو زیر مراحل چاپ کاغذ سابلیمیشن را مشاهده می کنید :

   

مزایای چاپ سابلیمیشن

کیفیت مناسب چاپ سابلیمیشن :

برای اینکه ما چاپ سابلیمیشن با کیفیتی داشته باشیم ، به پارچه هایی نیاز داریم که حداقل 60 درصد الیاف آن از جنس پلی استر باشد .دلیل این امر ، این است که مواد نفتی بکار رفته در پارچه های پلی استری ، با ایجاد شرایط گرمایی مناسب ، وضعیت ایده آل برای جذب بخارات وانتقال طرح از روی کاغذ سابلیمیشن بر روی پارچه را مهیا می کند و نهایتا جذب مناسب بخارات جوهر، کیفیت مناسب چاپ را نتیجه می دهد .در پارچه های نخی بدلیل نبود مقاومت کافی در برابر گرما و عدم وجود مواد نفتی این امکان وجود ندارد .

دستگاه سابلیمیشن
دستگاه سابلیمیشن

ماندگاری خوب و قابلیت شستشو :

بدلیل اینکه انتقال طرح توسط بخارات جوهر در دمای بالا صورت می گیرد ، طرح بخوبی جذب الیاف پارچه شده و بر روی پارچه منتقل می شود و طرح براحتی و حتی با شستشو به آسانی از الیاف پارچه جدا نمی شود و ماندگاری بالایی خواهد داشت .

هزینه مناسب:

در این روش چاپ پارچه از آنجائیکه به فرایند آماده سازی قبل و فرایند تکمیل کاری بعد از عملیات چاپ احتیاج نیست ، عموما هزینه آن نسبت به چاپ مستقیم پایین تر است و همچنین هزینه جوهر چاپ در این روش هم حدود یک دوم جوهر چاپی ری اکتیو و یک چهارم جوهر چاپی پیگمنت یا همان چاپ مستقیم می باشد. نوین تاک با 15 سال سابقه در عرصه ماشین الات چاپ و بنر های چاپ ، در کنار شماست. با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را در انتخاب بهترین دستگاه راهنمای شما باشند.

6215 بازدید